Notice: Undefined variable: isOldUser in /home/skocr/domains/skocr.ir/public_html/khoosf/BasePart/BaseInfo.php on line 52
اداره ثبت احوال شهرستان خوسف
نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
ایجاد سازمان بین المللی ثبت احوال به موجب ارتقای آمار حیاتی در سطح جهان      

رییس سازمان ثبت احوال کشور با اعلام حمایت از بند 8OP پیش‌نویس اعلامیه وزراء در خصوص همکاری سازمان‌های منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای، پیشنهاد کرد: سازمانی بین‌المللی در زمینه ثبت احوال تحت حمایت و ساختار سازمان ملل متحد ایجاد شود تا با بهره‌گیری از تجربیات و توانمندی‌های کشورهای عضو، بتواند موجب ارتقای نظام ثبت احوال و آمار حیاتی (CRVS) در سطح جهان شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، کنفرانس «ثبت احوال و آمار حیاتی» با حضور بیش از 200 وزیر و کارشناس از منطقه آسیا و اقیانوسیه از جمله دکتر محمدناظمی اردکانی معاون وزیر کشور و رییس سازمان ثبت احوال کشور در بانکوک برگزار شد.

 

 

 

در این کنفرانس رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: کشور ایران به دلیل اهمیتی که برای موضوع ثبت احوال قائل است، در سال‌های اخیر یک روز را در تقویم ملی خود به نام «روز ملی ثبت احوال» اختصاص داده است.

 

دکتر محمد ناظمی اردکانی اظهار کرد: در واقع، ثبت احوال به شکل امروزی با 96 سال قدمت از سال 1918 میلادی در ایران آغاز به کار کرده است که هم‌اکنون به بیش از 78 میلیون نفر جمعیت این کشور خدمات هویتی ارائه می‌دهد، جمعیتی که 70 درصد آن در شهرها زندگی می‌کنند و 71 درصد آن نیز در سنین جوانی و میانسالی قرار دارند.

 

وی در خصوص اولین وظیفه ثبت احوال (ثبت وقایع حیاتی) با بیان اینکه زیرساخت‌های گسترده‌ای در کشور ایجاد شده تا خدمات لازم با سهولت هر چه تمام‌تر و به صورت پایگاه‌محور به شهروندان ارائه شود گفت: فراهم شدن این زیرساخت‌ها باعث شده تا در سال‌های اخیر شاهد ثبت 97.5 درصد از ولادت‌ها در مهلت قانونی 15 روز و ثبت 96.5 درصد فوت‌ها در مهلت قانونی 10 روز باشیم.

 

رییس سازمان ثبت احوال کشور تعاملات بین سازمانی، استفاده از ظرفیت‌های حقوقی و حقیقی نیروی انسانی تحت عنوان «ثبت‌یاران» با جمعیتی بالغ بر 40.000 عضو، انجام دهگردشی برای شناسایی و ثبت وقایع حیاتی در نقاط دورافتاده و گسترش و توسعه دفاتر ثبت احوال و پیشخوان‌های بخش خصوصی ارائه خدمات هویتی و همچنین ثبت بخش قابل توجهی از ولادت‌ها و فوت‌ها در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها را از جمله نقاط قوت این سازمان در خصوص این پیشرفتها عنوان کرد.

 

رییس هیئت ایرانی شرکت کننده در کنفرانس ثبت احوال و آمار حیاتی منطقه آسیا و اقیانوسیه، تاکید کرد: به موجب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قانون ثبت احوال، تمامی شهروندان بدون تبعیض از حیث جنسیت و قومیت و در هر نقطه از داخل یا خارج از کشور از این خدمات برخوردار می شوند.

 

وی با بیان اینکه برای تمامی آحاد ایرانیان پس از ثبت رویداد ولادت یا فوت، مدرک و گواهی صادر می‌شود گفت: برای هر ایرانی پس از واقعه ولادت شناسنامه با پارامترهای امنیتی غیرقابل جعل و به صورت تحت وب و با استفاده از پایگاه مرکزی اطلاعات جمعیتی کشور صادر می شود.

 

ناظمی اردکانی با اشاره به اینکه علاوه بر شناسنامه مکانیزه، کارت هوشمند ملی نیز برای تمامی آحاد جامعه در دست صدور می باشد که جایگزین کارت شناسائی ملی می شود گفت: کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک، با برخورداری از اطلاعات بیومتریک مانند اثرانگشت و همچنین امضای دیجیتال و ‌ایمیل شهروندی، موجب شده تا زمینه شناسایی افراد در فضای مجازی و افزایش سرعت در ارائه خدمات نیز فراهم شود.

 

وی همچنین در زمینه تولید و انتشار آمار و اطلاعات جمعیتی گفت: به دلیل افزایش دقت، سرعت و کیفیت آمار وقایع حیاتی که از ثبت داده‌های هویتی تهیه می‌ شود، این آمارها همواره مورد استفاده برنامه‌ریزان و سیاستگذاران کشور قرار می‌گیرد و شامل گزارشات آماری متنوعی می‌باشد.

 

رییس سازمان ثبت احوال کشور، آمار جمعیت واجب‌التعلیم، آمار علت فوت و ده‌ها گزارش آماری دیگر که با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز آمار ایران و مبتنی بر آخرین استانداردهای بین‌المللی تهیه و منتشر می‌ شود را از جمله نمونه هایی از این گزارشات عنوان کرد و گفت: این آمارها  قابلیت تولید به صورت لحظه‌ای را داشته و در دوره‌های زمانی منظم ماهانه، فصلی و سالانه در اختیار مسئولین مربوطه قرار می‌گیرد.

 

ناظمی اردکانی چشم‌انداز سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران را دستیابی به سازمانی کارآمد، اثربخش، یادگیرنده و نظام‌مند عنوان کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌های این سازمان در جهت حفظ دستاوردهای کنونی و رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده در چارچوب طرح اقدام منطقه‌ای بوده که نتیجه آن رسیدن به ثبت احوالی همگانی، مسئول و پاسخگو خواهد بود.

 

رییس هیئت ایرانی شرکت کننده در کنفرانس ثبت احوال و آمار حیاتی منطقه آسیا و اقیانوسیه در پایان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از تجربه برگزاری دو اجلاس بین‌المللی در زمینه ثبت احوال با مشارکت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (ECO) و کشورهای اسلامی (OIC)، در راستای تحقق چشم‌اندازهای منطقه‌ای حوزه اسکاپ نیز آماده هر گونه همکاری و تعامل با کشورهای منطقه می‌باشد.

 

         

     


گروه خبری : سازمان
منبع : سازمان ثبت احوال کشور
آخرین ویرایش : 1393/09/08 -- 16:58:08
نویسنده : h.m
تعداد بازدید : 596