مطبوعات

 

تماس با ما

 

ابزار پرش به بالا

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
چگونه با کرونا مقابله کنیم؟      

تمیز کردن گوشی های تلفن همراه به مراتب مهمتر از ماسک زدن در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است!

 

 

چگونه با کرونا مقابله کنیم؟

 

 

 

 

کرونا ویروس چیست؟

استاد ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد:  تا کنون ۱۱ هزار و ۳۷۴ نفر به این ویروس آلوده شدند که از این تعداد ۲۵۲ نفر نجات یافته و ۲۵۹ نفر نیز فوت کردند.

وی گفت: ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ بیمارستانی در شهر ووهان گزارش داده که افرادی در این شهر دچار ذات الریه با عامل ناشناخته شدند و این تعداد افراد بیمار تا ۳ ژانویه در حال افزایش است. این در حالی است که از ۱۱ تا ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰ محققان در تحقیقات خود فهمیدند که در یکی از بازارهای شهر ووهان ۱۱ میلیونی، عامل انتقال ویروس کرونا است.

روانشاد ادامه داد: آنها متوجه شدند که این ویروس علاوه بر انتقال از طریق حیوان به انسان، می تواند از انسان به انسان نیز منتقل شود و در نهایت ۱۳ ژانویه این ویروس کاملا شناخته و از ۱۵ ژانویه نیز در کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور شناسایی شد. شیوع این ویروس در ایام تعطیلات سال نو آغاز شد و مسافران سبب انتقال ویروس کرونا به دیگر کشورها بودند.

 

پیشگیری و کنترل 

فاصله خود را با دیگران در موقع گفت و گو با آنها بیشتر کنید. ویروس کرونا می تواند با آب و بزاق دهان ترشح کند و پیش از روی زمین افتادن یک تا ۲ متر در هوا باشد.

سرفه کردن و عطسه کردن می تواند باعث انتقال ویروس شود و باید حتما این فاصله یک تا ۲ متری را برای گفت و گو با دیگران مراعات کرد. استفاده از ماسک نیز در این زمان نباید فراموش شود.

شستن دست ها

دست هایتان را بویژه وقتی با تلفن همراه کار می کنید و یا از بالابرها و آسانسورها استفاده کرده اید بشویید. دستهایتان را بهتر است پس از لمس کردن هر وسیله ای بشویید.

از مالیدن دست ها به بینی و چشم ها تا وقتی که آنها را نشسته اید خوددداری ورزید.

زمانی که در حال غذا خوردن هستید از تلفن های همراه استفاده نکنید.

دریافت بسته های پستی

دریافت بسته های پرستی و مرسوله ها در خانه به هیچوجه خطرناک نیست. انتقال ویروس به این طریق بسیار بعید به نظر می رسد.

وقتی که به بیرون خانه می روید تا بسته های پستی را تحویل بگیرد ماسک بزنید و پس از بازگشت دست هایتان را فورا بشویید.

دست های خود را وقتی پول می شمارید و دریافت می کنید، حتما بشویید و قبل از آن اصلا دست ها را به بینی و چشم ها نمالید.

نور خورشید

نور خورشید نمی تواند کشنده ویروس باشد. اگر حرارت اشعه خورشید تا مرز ۵۶ درجه سانتیگراد می رسید آن زمان چنین احتمالی وجود داشت.

به مردم توصیه می شود که حتی اگر بیرون می روند تا از نور خورشید استفاده کنند، ماسک بزنند. زیرا ویروس با اشعه خورشید از بین نمی رود.

این ویروس اگرچه دربرابر گرما بسیار آسیب پذیر است اما وقتی حرارت به مدت نیم ساعت معادل ۵۶ درجه سانتیگراد باشد از بین می رود. برای همین حتی حمام با آب گرم هم تاثیری در از بین بردن آن ندارد.

الکل و اتانول

اگر الکل و اتانول با خلوص بسیار بالا درحدود ۶۰ تا ۸۰ درصد باشد می تواند بسیاری از ویروس ها از جمله کرونا را از بین ببرد.  

اما اصولا این اقلام به آسانی دربازار یافت نمی شود و خلوص بالایی ندارند و الکل ها عمدتا با آب مخلوط شده است و برای همین شستشو با مواد ضد عفونی به همراه آب هنوز بهترین راهکار است.

البسه

این ویروس بیشتر روی سطح های صاف تا مدتی می ماند و بر روی البسه ای چون پارچه های پشمی در کوتاه مدت زنده است.

وقتی در خانه هستید نگرانی وجود ندارد ووقتی بیرون می روید از هر لباسی هم استفاده می کنید بهتر است بعدا آن را بشویید و خوب خشک کنید و در این زمان شستن دست ها فراموش نشود.

ماسک 

ماسک ان ۹۵ بهترین ماسک استاندارد برای استفاده است و در طول روز می توان از آن استفاده کرد.

این ماسک زمانی که به میان مردم می روید بسیار خوب عمل می کند و اگر هم در بیمارستان ها باشید باز هم ماسک های بسیار خوب و استانداردی است.

دارو

استفاده از هیچ دارویی از سوی سازمان بهداشت جهانی توصیه نشده است.

این ویروس درمیان افرادی که مشکلات تنفسی دارند خطرهای بیشتری ایجاد می کند.

بسیاری از کسانی که به ویروس مبتلا می شوند با سیستم ایمنی بدن خود درمان می شوند و دارویی برای آنها تجویز نمی شود.

برخی از چینی ها شروع به استفاده از داروهای سنتی کرده اند که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاثیری در درمان بیماری ندارد.

در مجموع شستن مرتب دست هاو پاکیزگی به مراتب از استفاده از ماسک و اقدامات دیگر درپیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.

رعایت بهداشت فردی بهترین راه پیشگیری از کرونا است

مهرداد روانشاد امروز شنبه در همایشی با عنوان کرونا ویروس افزود: از سال ۲۰۰۵ مطالعه درباره بیمارهایی نظیر کرونا بیشتر شد و خفاش به عنوان حامل این بیماری معرفی شد که دستگاه تنفسی را درگیر می کند. همچنین علائم بالینی در این بیماری آب ریزش از بینی، سرفه، گلو درد، تب خفیف و احساس بیماری در فرد است.

کرونا چقدر توانایی انتقال دارد؟

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: روند انتقال ویروس خیلی سریع است. همچنین دوره نهفتگی این ویروس نیز ۲ تا ۱۴ روز است. یعنی حتی ممکن است، فردی از گیت فرودگاه  وارد کشور شود و به رغم منفی بودن تست های اولیه بر روی او، علائم بیماری در روزهای بعد رویت شود.

وی افزود: خبر خوبی که در این باره وجود دارد این است، فقط افرادی که علائم ویروس در آنها دیده شده، می‌توانند ویروس را به بقیه منتقل کنند. از طرفی کودکان و افراد زیر ۱۶ سال حتی اگر به ویروس نیز منتقل شده باشند،   علائم ویروس را نشان نمی دهند.

راه‌های انتقال ویروس

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: اصلی ترین راه انتقال ویروس، تماس مستقیم شامل بوسیدن، بغل کردن، غذا خوری مشترک، دست دادن و رعایت نکردن فاصله یک متر با فرد آلوده است.

 علامت بالینی ویروس کرونا چیست؟

روانشاد گفت:‌ ویروس کرونا تفاوت هایی با ویروس آنفلوانزا دارد. تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سرفه، کوتاه شدن تنفس، عوارض گوارشی، ‌اسهال و استفراغ، درد قفسه سینه و از بین رفتن عملکرد کلیه ها از جمله علایم آلودگی به ویروس کرونا است. همچنین باید در نظر داشت وقتی فردی سرفه می کند و در قفسه سینه خود احساس درد دارد، نشانه این است که او دچار برونشیت و یا  درد در قفسه سینه نشده و احتمال ابتلا به کرونا در او زیاد است.

وی درباره افرادی که بیشتر در خطر آلودگی به ویروس کرونا هستند، گفت: بیماران دیابتی، ‌مبتلایان به سرطان، بیماری های مزمن ریوی، ‌قلبی و کلیوی بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند و معمولا بعد از ۵ تا ۶ روز این ویروس در فرد بروز می‌کند.

راه جلوگیری چیست؟

روانشاد گفت: کرونا واکسن ندارد و به این زودی نیز واکسن آن ساخته نمی‌شود. بر همین اساس ساخته شدن واکسن کرونا شایعه است. اما برای جلوگیری از انتقال ویروس باید به شستن دست‌ها بسیار اهمیت داد.

وی افزود: شستشوی دست حتما باید آب و صابون و حداقل زمان ۲۰ ثانیه ادامه داشته باشد. البته چند سالی است که سازمان بهداشت جهانی روز شستشوی دست را نامگذاری کرده تا با اطلاع رسانی از انتقال بسیاری از بیماری‌ها  با شستن دست جلوگیری شود.

این استاد دانشگاه افزود: طبق بررسی که انجام شده، ۲.۴ میلیارد نفر از جمعیت کره زمین دسترسی کامل به بهداشت ندارند و از جمعیتی که به بهداشت نیز دسترسی دارند، فقط ۲۰ درصد دست خود را صحیح می شویند، حال همین افرادی که دست خود را صحیح  می‌شویند سبب می شوند ۲۶۰ میلیارد دلار به سیستم های بهداشتی جهان کمک شود.

وی تصریح کرد: پوشاندن دهان و بینی در زمان عطسه، ممانعت از لمس اعضای صورت با دست های آلوده، فاصله گرفتن از افراد بیمار، پاک کردن گوشی همراه، دستگیره های در، وسایل شخصی با پنبه و الکل، ماندن در منزل در زمان بیماری، خواب راحت، ورزش، خوردن غذاهای گیاهی و سبزیجات، استعمال نکردن دخانیات از جمله نکاتی است که می تواند سبب جلوگیری از ابتلا به این بیماری شود.

راه درمان چیست؟

روانشاد، ایزوله کردن فرد بیمار را از جمله راه‌هایی درمان برشمرد و گفت: ۲ دارویی که برای بیماری اچ آی وی استفاده می‌شود، نیز در درمان بیماری کرونا تاثیرگذار است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: سرفه های پایدار، درد قفسه سینه، تب ادامه دار از جمله مواردی است که در صورت بروز آنها باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم. این در حالی است که افراد بالای ۶۵ سال بیشتر در معرض خطر هستند؛ هر چند در کودکان خطر خاصی ایجاد نمی شود.

کرونا در آینده بیشتر گسترش می‌یاید

وی افزود: این ویروس در آینده گسترش بیشتری خواهد داشت؛ زیرا در کشورهای در حال توسعه زیر ساخت‌های لازم فراهم نیست و مرگ و میر زیادی به همراه دارد. از طرفی کرونا بر اقتصاد جهان و وضعیت بورس جهانی نیز تاثیر گذاشته و کشور چین با تلاش همه جانبه و ساخت بیمارستان در کمترین زمان و قرنطینه کردن افراد در تلاش برای جلوگیری از گسترش آن است.

نشست علمی با عنوان کرونا ویروس به همت دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. این همایش با هدف آشنایی هر چه بیشتر دانشگاهیان با این ویروس و راه های پیشگیری از ابتلا به آن برگزار شد.

 

 

ساده ترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا

 

 

 

ساده ترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا

 

 

پکن-ایرنا-همه ما می دانیم که شهر ووهان در مرکز چین منشا شیوع ویروس کروناست که به سرعت به سراسر جهان سرایت کرده است اما ساده ترین راه پیشگیری از ابتلای به این ویروس چیست؟

به گزارش ایرنا ، به رغم سرایت سریع ویروس هنوز راهی و دوایی و واکسنی برای درمان هزاران مبتلا به آن یافت نشده است اما راه های ساده ای هست که امکان ابتلای ما را به این ویروس به حداقل می رساند.

** شستن مرتب دست ها

نمی گوییم که باید در این زمینه افراط کرد اما اهتمام بیشتر به شستن دست ها بشدت خطر ابتلا به ویروس را کاهش می دهد.

هر زمانی که به بیرون از منزل و یا محل کار می رویم ، بعد از استفاده از توالت و همچنین بعد از صرف هر وعده غذایی دست ها شسته شود.

اینطور نباشد که فقط سرانگشتان شسته شود. اشتباه نکنید این کاملا غلط است. کل دستان باید زیر فشار آب گرفته شود تا میکرب ها از بین بروند.

آب احتمالا به تنهایی قادر به شکستن پوسته های ویروس و برخی از میکرب ها نیست . به همین سبب حتما در موقع شستن دست ها از صابون و یا مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.

اصلا در موقع شستن دست ها عجله نکنید زیرا میکرب با سرعت از بین نمی رود. وقتی دست های خود را می شویید دستکم دوبار جمله هایی را تکرار کنید مثلا جمله تولدت مبارک را دستکم دو سه بار تکرار کنید.

شستن انگشت ها و کف دست کافی نیست. اگرچه بیشتر اجسام را با اینها لمس می کنیم اما پشت دست ها و دستکم تا مچ دست که دستکش ها روی آن کشیده می شود ، باید شسته شود.

دست ها را خوب موقع شستن به یکدیگر بمالید. یادمان باشد که مالیدن دست ها و صابونی کردن آنها در موقع شستن برای از بین بردن ویروس خیلی مهم است. خوب مالیدن دست ها به یکدیگر اهمیت زیادی دارد.

پس از این کار دستان را یا با حوله گرم و یا با دستمال کاغذی خوب خشک کنید. نباید لکه های صابون پس از شستن روی دست ها باشد. حتما تا قبل از خشک کردن کامل دست ها از دستشویی خارج نشوید.

اگر از دستشویی های عمومی برای شستن استفاده کردید ، هنگام خروج از آنها دستگیره در را با یک دستمال کاغذی ببندید.

 

برای مقابله با کرونا تمیز کردن تلفن ها از ماسک زدن مهم تر است

 

 

 

برای مقابله با کرونا تمیز کردن تلفن ها از ماسک زدن مهم تر است

 

 

پکن-ایرنا- وزارت بهداشت سنگاپور اعلام کرد که تمیز کردن تلفن های همراه مشترکان به مراتب مهمتر از ماسک زدن در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است.

به گزارش امروز (پنجشنبه) شبکه خبری چانل از منطقه جنوب شرق آسیا، تلفن های همراه به دلیل تماس با دهان و بینی و چشمان فرد می تواند انتقال دهنده ویروس کرونا باشد.

این وزارتخانه خاطر نشان کرده که این وسیله هوشمند می تواند بزرگترین ناقل بیماری کرونا باشد و دارندگان این تلفن ها باید آنها را پاکیزه نگهدارند.

وزارت بهداشت سنگاپور تصریح کرده که تلفن های همراه کثیف ترین وسایلی هستند که ما در روز با آنها کار می کنیم و تمیز کردن این تلفن ها و شستن دست ها به مراتب از ماسک زدن با اهمیت تر است.

در این گزارش تاکید شده، افرادی که در موقع بیرون رفتن از منزل یا محل کار ماسک ندارند، باید در صورت ارتباط نزدیک با دیگران فورا با پارچه و یا تکه لباس و یا دستمال کاغذی بینی و دهان خود را بپوشانند، زیرا ناقلان این بیماری ممکن است در روزهای اول علایم آن را نشان ندهند.

"همه باید تمام وسایلی را که با آنها بیشتر ارتباط دارند، پاکیزه نگهداشته و بشویند، این وسایل خطرناکترین ناقلان ویروس کرونا هستند."

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که شستن دست ها و پاک و ضدعفونی کردن تلفن های همراه مهمترین اقدامات برای کشتن میکرب و ویروس است.


گروه خبری : اخبار و اطلاعیه ها
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/12/05 -- 09:35:12
نویسنده : مرتضی محمدی
تعداد بازدید : 249

 

 

 

 

 

 

 

ذکر روزهای هفته

 


               
                                                                                                                       
               

 

 

 

 

پربازدیدترین مطالب

 

 

کد پربازدیدترین

 

 

شمارشگر کاربران

 

 

 

آی پی شما

 

وب سایت رسمی اداره ثبت احوال شهرستان خوسف........... آدرس: خوسف -بلوار امام خمینی - نرسیده به میدان امام خمینی تلفن : 3247336-056 پست الکترونیکی :khj_khusf@sabteahval.ir


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS