*** جهت رفاه حال شهروندان محترم؛ ثبت نام کارت هوشمند ملی در اداره ثبت احوال شهرستان خوسف بدون نوبت گیری قبلی و در اسرع وقت انجام می شود***

 

پیوند ها

 

  

مطبوعات

 

تماس با ما

 

ابزار پرش به بالا

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
ثبت احوال سازمان هشداردهنده ی کاهش نرخ رشد جمعیت کشور      

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی گفت: ثبت احوال باید ضمن اطلاع رسانی و خبرسازی در زمینه کاهش نرخ رشد جمعیت، درباره کاهش ازدواج و افزایش طلاق نیز خبرسازی کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار دکتر محمد ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال کشور، کاهش نرخ جمعیت را از مشکلات اساسی کشور ذکر کرد و افزود: ما باید برای افزایش نرخ رشد جمعیت برنامه ‌ریزی دقیقی داشته باشیم.

ایشان ادامه داند: نرخ رشد جمعیت فرانسه و آمریکا بالای دو درصد است ولی این نرخ در کشور ما پایین تر از دو درصد است و این مسئله برای کشور ما خطرناک است و آینده خوبی برای کشور ندارد.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی مسئولیت مسئولان کشور و حوزه‌های علمیه را در بررسی عوامل افت خانواده‌ها مسئول دانست و افزود: عدم رغبت جوانان به ازدواج و روابط آزاد از جمله عوامل کاهش نرخ جمعیت محسوب می‌شود و بانی این ارتباط های نامشروع هم رسانه‌های الکترونیکی است که این رابطه ها را برقرار می‌کند و عده‌ای به سراغ ازدواج نمی‌روند.

ایشان مسکن و شغل را از دیگر عوامل کاهش نرخ ازدواج ذکر کرد و افزود: روح راحت طلبی بر ما غلبه کرده که می‌گوییم فرزند کمتر، زندگی بهتر. این روح راحت طلبی باید از بین برود.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی بر لزوم انتخاب جمعیتی مستقل برای فکرکردن بر روی مشکل جمعیت و آسیب‌ها و عواملی که تشویق‌هایی است به سوی جمعیت بیشتر تاکید کرد و افزود: تعدادی از روحانیون و کارشناسان و نمایندگان مجلس و دانشگاه‌ها و حوزه‌ها باید در این جمعیت حضور داشته باشند تا بتوانند این مسئله را دنبال کنند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با قدردانی از فعالیتهای ثبت احوال در حوزه نام و نام گزینی با ذکر آیاتی از قرآن کریم اظهار کرد: خداوند یکی از نعمت‌هایی که بر بشر ارزانی داشته و در قرآن به آن تاکید شده این است که ما شما را چنان آفریدیم که شناخته شوید.

ایشان با بیان اینکه شناسایی افراد در جامعه پایه همه فعالیت‌هاست، تاکید کرد: خداوند به صورت طبیعی تفاوت‌هایی ایجاد کرده که از مهمترین آنها شبیه نبودن آثار سرانگشت مردم است که می‌شود به وسیله آن خیلی از مشکلات را حل کرد.

ایشان ضمن تاکید بر اهمیت کار ثبت احوال تاکید کرد: کاری که شما می‌کنید در راستای شناسایی کامل افراد است به طوری که حقوق اجتماعی و مسائل مختلف قابل شناسایی باشد و مشکلی پیش نیاید.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی استفاده از تکنولوژی و فناوری در سازمان ثبت احوال را تحسین و تاکید کرد: هر چه اسناد محکمتر و غیرقابل جعل باشد مشکلات کمتری به وجود می‌آید. با تکنولوژی هایی که ایجاد شده به سمتی می‌رویم که اسناد هویتی قابل جعل نباشد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار دکتر محمد ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال کشور با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این سازمان و با اشاره به جوان بودن جمعیت کشور با اشاره به وظایف سازمان ثبت احوال اظهار کرد: سه تکلیف مهم و حاکمیتی بر عهده این سازمان است که شامل ثبت وقایع حیاتی چهارگانه، صدور اسناد هویتی و تولید انتشار و آمار جمعیتی و مهاجرت می باشد.

وی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت جمعیت کشور که پنجره طلایی جمعیت نامیده می شود گفت: البته جمعیت ایران در حال حاضر رو به میانسالی می‌رود؛ جمعیت کنونی بهترین حالت را دارد بوده و تعداد افراد آماده به کار فراوان هستند.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه بانک اطلاعاتی جمعیت کشور باید به روز باشد، گفت: سازمانهای متولی برنامه ریزی از اطلاعات پایگاه جمعیت کشور استفاده می کنند و این امر ضرورت بروز بودن اطلاعات در این پایگاه را افزایش می دهد.

وی ادامه داد:125 دستگاه خدمات رسانی از جمله نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها هم از خدمات آماری و جمعیتی سازمان ثبت احوال استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال افزود: 78 میلیون نفر جمعیت کنونی کشور بر اساس آمار تقریبی است که 2 میلیون نفر هم در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

دکتر ناظمی اردکانی با اشاره به غیرقابل جعل بودن اسناد هویتی گفت: کارت ملی هم به منظور شناسایی فردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته در سال‌های اخیر برای اعتماد بیشتر به این اسناد، تلاش زیادی صورت گرفته تا جعل آنها غیرممکن باشد؛ در حال حاضر مندرجات شناسنامه‌ای حتما از پایگاه ثبت احوال دریافت می‌شوند و صدور شناسنامه به صورت دستی وجود ندارد.

ناظمی‌اردکانی با اشاره به کارت ملی هوشمند خاطرنشان کرد: از این کارت می‌توان شناسایی در فضای مجازی را نیز انجام داد و به همین منظور پارامترهایی همچون اثر انگشت و امضای الکترونیک در آن گنجانده شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه هنوز کشورهای زیادی از کارت ملی هوشمند استفاده نمی‌کنند، گفت: ایران اسلامی در این زمینه جزء جوامع پیشگام محسوب می‌شود.


گروه خبری : سازمان
منبع : سازمان ثبت احوال کشور
آخرین ویرایش : 1393/10/10 -- 21:36:42
نویسنده : h.m
تعداد بازدید : 431

 

 

 

 

 

 

 

 

ذکر روزهای هفته

 


               
                                                                                                                       
               

 

 

 

 

پربازدیدترین مطالب

 

 

کد پربازدیدترین

 

 

شمارشگر کاربران

 

 

 

آی پی شما

 

وب سایت رسمی اداره ثبت احوال شهرستان خوسف........... آدرس: خوسف -بلوار امام خمینی - نرسیده به میدان امام خمینی تلفن : 3247336-056 پست الکترونیکی :khj_khusf@sabteahval.ir


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS