*** جهت رفاه حال شهروندان محترم؛ ثبت نام کارت هوشمند ملی در اداره ثبت احوال شهرستان خوسف بدون نوبت گیری قبلی و در اسرع وقت انجام می شود***

 

پیوند ها

 

  

مطبوعات

 

تماس با ما

 

ابزار پرش به بالا

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
وجود ۴۴۰ هزار فرصت فرزندآوری / از دست رفتن سالانه 10 هزار فرصت فرزندآوری؛      

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال، گفت: ۴۱۰ هزار فرصت فرزند آوری در میان زنان «هرگز ازدواج نکرده»، ۱۰ هزار فرصت در «زنان بدون همسر بر اثر فوت همسر» و ۲۰ هزار فرصت در «زنان بدون همسر بر اثر طلاق» وجود دارد.

علی اکبر محزون در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در بحث جمعیتی از مرحله ثبات خارج شده و به مرحله گذار رسیده ایم، گفت: آمارها نشان می دهد که بحث های تحولات جمعیتی به خصوص ازدواج، طلاق، فرزند آوری و ... با مسائل فرهنگی، نگرش افراد به خانواده و بحث سبک های زندگی امروزی گره خورده است.

 

وی افزود: در بحث های جمعیتی یک گذار داریم یعنی از یک مرحله با ثبات خارج و به مرحله گذار می رسیم و بعد باید منتظر باشیم تحولات که تمام شد دوباره به مرحله ثبات بعدی برگردیم و یک گذار نیز در خانواده وجود دارد بطوری که آمارها نشان می دهد اکنون از حالت ثبات خارج شده ایم.

 

به گفته مدیر کل دفتر اطلاعات، آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال، جامعه شناسان عنوان می کنند که نه تنها دنیا وارد مرحله گذار خانواده شده بلکه ایران نیز از سال ۸۹ وارد این مرحله شده است. هدف ما این است که به ثبات در خانواده و تعادل برسیم.

 

وی با اشاره به اینکه با وجود بحث گذار خانواده فرصت هایی وجود دارد که نتیجه آن مثبت خواهد بود، تاکید کرد: وقتی در زمینه فرزند آوری و آسیبهای تک فرزندی به خانواده ها اطلاعات داده می شود؛ آنها در تصمیم خود تجدید نطر می کنند و در نهایت منجر به تصمیم به تعادل در تعداد فرزندان می شود. فرصتهایی نیز هستند که چنانچه به موقع رسیدگی نشود به فرصت سوزی تبدیل می شوند مانندفرصتها و طرحهایی که هم اکنون وجود دارد و چنانچه دیر اجرایی شود باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

 

محزون به آخرین سرشماری مرکز آمار ایران اشاره کرد و گفت: تحلیل های انجام شده نشان می دهد که در میان زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله که پتانسیل بالقوه برای باروری دارند ۶ میلیون و ۶۶۰ هزار نفر «هرگز ازدواج نکرده» هستند که با توجه به آخرین الگوی باروری ویژه سنی در کشورمان، یک فرصت برای فرزند آوری است و ۴۱۰ هزار نوزاد می تواند از این زنان متولد شود. این آمارها با محاسبه الگوی فعلی نرخ باروری که بین ۱.۷ تا ۱.۸ بوده و در حال حاضر زیر سطح جانشینی قرار دارد محاسبه شده است.

 

وی گفت: ازدواج زنان هرگز ازدواج نکرده در سن باروری، فرصتی است که می تواند با برنامه ریزی های لازم و ارائه تسهیلات و رفع موانع و همچنین مواردی که سیاستهای کلی جمعیت در نظر گرفته شده در زمینه فرزند آوری به بالفعل تبدیل شود.

 

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه سالانه ۱۵۵ هزار طلاق در کشور ثبت می شود که پیشگیری از آن می تواند در فرزندآوری نیز مؤثر باشد، تاکید کرد: بر این اساس سالیانه ۱۰ هزار فرصت فرزندآوری به واسطه طلاق هایی که انجام می شود از دست می رود.

 

وی به بخش دیگری که منجر به عدم فرزند آوری می شود اشاره کرد و گفت: از دست رفتن بخشی از ازدواج های دفعات دوم به بعد که بعد از فوت همسر و طلاق انجام می شود هم باعث فرصت سوزی در فرزند آوری می شود.

 

محزون با تاکید بر اینکه تنها ۳.۴ درصد ازدواج سالانه مردان و ۲.۵ درصد ازدواج سالانه زنان مربوط به ازدواج دفعه دوم بعد از فوت همسر یا طلاق است، اظهار داشت: همچنین مشخص شد که ۳۷۰ هزار زن در سن باروری با فوت همسرخود، ۱۰ هزار فرصت فرزند آوری را از دست می‌دهند.

 

وی تاکید کرد: همچنین ۳۴۹ هزار زن در سن ۱۵ تا ۴۹ سالگی که بر اثر طلاق همسر خود را از دست داده اند وجود دارد که فرصت فرزندآوری در میان آنها براساس محاسبات مذکور سالانه ۲۰ هزار تولد است.

 

به گفته مدیرکل آمار ثبت احوال، در مجموع ۴۴۰ هزار فرصت و ظرفیت بالقوه فرزند آوری در زنان «هرگز ازدواج نکرده»، بدون همسر بر اثر فوت همسر» و «بدون همسر بر اثر طلاق» وجود دارد.


گروه خبری : اخبار و اطلاعیه ها
منبع : سازمان ثبت احوال کشور
آخرین ویرایش : 1393/10/04 -- 17:18:38
نویسنده : h.m
تعداد بازدید : 439

 

 

 

 

 

 

 

 

ذکر روزهای هفته

 


               
                                                                                                                       
               

 

 

 

 

پربازدیدترین مطالب

 

 

کد پربازدیدترین

 

 

شمارشگر کاربران

 

 

 

آی پی شما

 

وب سایت رسمی اداره ثبت احوال شهرستان خوسف........... آدرس: خوسف -بلوار امام خمینی - نرسیده به میدان امام خمینی تلفن : 3247336-056 پست الکترونیکی :khj_khusf@sabteahval.ir


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS